KARÁCSONY
A karácsony egy keresztény ünnep [1], amelyen Jézus Krisztus születésére emlékeznek.[2][3] Minden év december 25-én tartják világszerte, habár nem ezt a dátumot tartják számon Jézus születésének. Feltehetőleg vagy azért esett erre a választás, mert egyes keresztény szerzők szerint Jézus szenvedése azaz a húsvét illetve fogantatása az év azonos napján, március 25-én történt.[4], vagy azért, mert ekkor kezdődött el a téli napfordulóa Föld északi féltekéjén.[5] Ez a keresztény ünnep az első nikaiai zsinat határozata értelmében Jézus Krisztus földi születésének emléknapja: az öröm és békesség, a család és gyermekség, az otthon és szülőföld ünnepe.[6]
Annak ellenére, hogy a karácsony egy tradicionális keresztény ünnep, sok nem-keresztény ember ünnepli világszerte a szeretet ünnepeként.[7][8] A modern és népszerű ünneppel együtt jár az ajándékozás, a karácsonyi zene, a különböző mintázatú üdvözlőlapok küldése, templomi ünneplések, karácsonyi ebéd és ünnepi hangulatú tárgyakkal való díszítés, mint például karácsonyfa állítás, karácsonyi égők, girlandok, fagyöngyök és krisztustövisekelhelyezése, díszítése.
Karácsonyfa
A karácsonyfa egy karácsonykor felállított, választott fajtájú fenyőfa.
A karácsonyfa-állítás szokása Skandináviából származik, a harmincéves háború (1618-1648) idején jutott el Németországba,[1] a svédek európai hadjáratai során. Később német közvetítéssel terjedt elEurópa többi országában, így Magyarországon is. Ma már világszerte állítanak karácsonyfát.